Tegnebræt 1

Efterskole med fodboldlinje

Er du frisk på personlig udvikling, stærkt sammenhold og en af de mest populære sportsgrene i verden? Så hop om bord vores fodboldlinje!

For os er det vigtigt, at du har mod på at kaste dig ud i udfordringer og prøve igen, hvis det ikke lykkes første gang. Du behøver ikke være perfekt fra start, fordi vi hjælper dig på vej mod at blive bedre. Vi forventer dog, at du dedikerer dig, har viljen til at lære mere og har masser af spilleglæde, så du er klar på at kæmpe sammen med dine nye venner for VIE på fodboldbanen.

På linjen er der plads til både elite- og breddespillere. Vores træning er opdelt efter færdigheder, så du er sikker på at blive udfordret på netop dit niveau.

Sådan foregår træningen

Du kommer til at få syv lektioner om ugen med seriøs og udviklende fodboldtræning. Den kommer til at variere, så du kan udvikle dig både taktisk, teknisk, fysisk og mentalt. Dertil vil træningen være målrettet mod forskellige spillepositioner for at sikre, at alle på holdet forbedrer sig på deres specifikke område.  

Vi arbejder også med videoevaluering, så vi kan tilbyde detaljeret feedback på din spillestil og holdets præstationer.

Læs mere om vores fodboldlinje

Fodboldlinjen for piger

Tag med på linjefagsrejse

Hverdagen på VIE er fyldt med faglig læring og sjove aktiviteter, men vi tager også afbræk fra det normale og tager på rejse, så vores elever kan opleve en masse nyt. 

På efterskolens fodboldlinje tager vi afsted til Holland i september, hvor der for alvor bliver sat fokus på fodbolden og at udvikle dine evner samt holdets præstation. Dertil kommer du til at spille et par træningskampe mod hollandske klubhold, så du kan prøve dine evner af. 

Det bliver en uforglemmelig tur med et fantastisk træningsmiljø med fokus på masser af fællesskab og fodbold. Vi glæder os allerede!

Kæmp for VIE i kampe og turneringer

Vores fodboldlinje byder ikke kun på træning. Du kommer til at blive sat i aktion med masser af kampe på både hjemme- og udebane i løbet af året, hvor du er med til at kæmpe for VIE sammen med dine kammerater. 

Vi spiller med i Sjællandsmesterskaberne for Idrætsefterskoler, hvor det er muligt af kvalificere sig til DM. Dertil spiller vi med i Skoleligaen, hvor Sjællandsmesterskabet står på spil. Endelig kommer du også til at deltage i træningskampe mod klubhold og andre efterskoler.

Du får dermed mange chancer for at deltage i mange intense kampe og kæmpe for din efterskole, når du vælger fodboldlinjen på VIE.

Mød dine lærere på linjen

Dorthe Frandsen

Dorthe er kontaktlærer og underviser i dansk og fodbold

Peter Jensen

Peter er kontaktlærer og underviser i fodbold og valgfag

Rasmus Enkegaard

Her træner vi

Der skal selvfølgelig være gode faciliteter til vores fodboldtræning. Efterskolens fodboldlinje træner på græs om sommeren og foråret. Vi har to gode græsbaner, som giver os rig mulighed for at træne færdigheder og have træningskampe.

Når det bliver vinter, foregår fodboldtræningen på kunstgræs. Her rykker vi ind i skolens lækre hal, hvor der også er en afdeling med træningsmaskiner, vægte og meget mere, så du kan holde din fitness ved lige. 

Du er dermed sikker på at have gode faciliteter til at træne og blive en bedre fodboldspiller, når du vælger VIE.

Følg vores skøre efterskoleliv

@efterskole.nu

play_icon